Aktualności oświatowe

Wycieczka szkolna Świdnica – Wrocław

Dzięki przedsięwzięciu rządowemu „Poznaj Polskę” oraz otrzymanemu dofinansowaniu w wysokości 15 000,00 zł grupa uczniów klas VIIa, VIIb, VIIIa oraz VIIIb Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II – Papieża Polaka w Starym Lubotyniu miała możliwość uczestniczyć w trzydniowej wycieczce do Świdnicy i Wrocławia. Wyjazd odbył się w dniach od 4 do 6 maja 2022 roku.

Pierwszy dzień uczniowie spędzili w Świdnicy. Młodzież zwiedziła tam Zespół Kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy, zwanego Kościołem Pokoju z 1657 r., który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten niesamowity budynek powstał z nietrwałych materiałów – gliny, słomy i drewna, a mimo to zachował się do dziś i stanowi prawdziwą perełkę i zarazem największą drewnianą świątynię Europy. Kolejnym zabytkiem oglądanym przez uczniów była najwyższa na Dolnym Śląsku Katedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika.

Drugi i trzeci dzień wycieczki młodzież spędziła we Wrocławiu. Pobyt w tym pięknym mieście rozpoczął się od zwiedzania Zespołu historycznego Centrum Wrocławia – obejmującego Ostrów Tumski, Stare Miasto, Nowe Miasto i wyspy odrzańskie w tych rejonach. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali przepiękne kamieniczki, w tym dwie średniowieczne zwane Jasiem i Małgosią. Odwiedzili również Halę Stulecia i Muzeum Narodowe. Bardzo duże wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiła Panorama Racławicka. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali, patrzyli i nie dowierzali, że w 9 miesięcy można namalować obraz o wymiarach 15 × 114 m, który dodatkowo sprawia wrażenie, jakby było się w centrum toczonej bitwy. Niemałym wyzwaniem okazał się wjazd na 49 piętro wieżowca Sky Tower, z którego można było zobaczyć cały Wrocław. Na zakończenie uczniowie odwiedzili wrocławskie Afrykarium, by móc podziwiać egzotyczne zwierzęta i rośliny.