Aktualności gminne

Eko inicjatywa w Starym Lubotyniu

18 czerwca miała miejsce wyjątkowa impreza – Ekologiczny Piknik Rodziny w Starym Lubotyniu. Mieszkańcy gminy i nie tylko, licznie zgromadzili się na boisku przy Szkole Podstawowej w Starym Lubotyniu, aby spędzić czas razem i celebrować świadome podejście do ochrony środowiska. Piknik, który miał na celu promowanie świadomości ekologicznej, ochrony środowiska i zdrowego stylu życia dofinansował kwotą 30 tys. zł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a patronat honorowy objęła pani Anna Moskwa Minister Klimatu i Środowiska.

Imprezę rozpoczął Wójt Ireneusz Gumkowski, który powitał wszystkich mieszkańców gminy Stary Lubotyń. Głos zabrał także dyrektor Delegatury w Ostrołęce Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie pan Marcin Grabowski.

Podczas pikniku wręczono nagrody w konkursie „Ekozwierz – czyli zwierzak z odpadów”, przeprowadzonym wśród dzieci i młodzieży szkolnej. A w pobliżu sceny urządzono wystawę efektów tego konkursu.  „Recykling Trend” – konkurs na najciekawszy strój stworzony
z materiałów recyklingowych. Uczestnicy na piknikowej scenie zaprezentowali przygotowane stroje, a  komisja po ocenie przyznała nagrody zwycięzcom. Następnie Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Lubotyniu nagrodziła najlepszych czytelników.

Najmłodsi uczniowie wystawili sztukę „Na ratunek lasom” – inspirując i edukując wszystkich uczestników, którzy mogli dowiedzieć się czegoś nowego i znaleźć motywację do  podejmowania działań na rzecz ekologii.

Od samego początku można było poczuć ekologiczny klimat wydarzenia, dzięki przygotowanym stoiskom edukacyjnym, które cieszyły się dużą popularnością. Uczestnicy brali udział w grach i zabawach ekologicznych, samodzielnie wykonywali mydła i bransolety, zrobili ramki z mchu, sadzili antysmogowe rośliny, tworzyli bomby nasienne, a także ozdabiali torby, które wielokrotnie będą służyły podczas  zakupów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się  ekofotobudka, przy której uczestnicy robili pamiątkowe zdjęcia. Można było również przyjrzeć się życiu pszczół i zasmakować miodów.

Ekologiczny turniej wsi to świetny pomysł! Tego rodzaju wydarzenie może pomóc w podkreśleniu znaczenia ochrony środowiska naturalnego oraz zachęcić społeczność wiejską do podejmowania działań na rzecz ekologii. Sześć sołectw rywalizowało w zabawnych, lecz wymagających konkuręcjach oraz musiało wykazać się wiedzą z zakresu ekologii. Każde sołectwo otrzymało nagrodę w postaci zestawu roślin.

Nie zabrakło również gier i zabaw sportowych na świeżym powietrzu. Dzieci miały okazję nauczyć się, że zabawa i aktywność fizyczna mogą iść w parze z troską o planetę. Pełne uroku i radości były występy taneczne uczniów. Najpierw swoje umiejętności pokazały dzieci z oddziałów przedszkolnych, następnie uczniowie klas I – III i klas starszych.

Kolejnym punktem programu był konkurs wiedzy ekologicznej „Ekocyrkularni”,
w którym uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat ekologii, segregacji odpadów, gospodarki ekocyrkularnej oraz inwestycji ekologicznych w naszej gminie. Konkurs odbywał się na zasadzie turnieju „Jeden z dziesięciu”. Pytania nie były łatwe i uczniowie musieli wykazać się szeroko pojętą wiedzą ekologiczną. Nagrodą był lot balonem i oglądanie panoramy Lubotynia z wysoka.

Wielkie zainteresowanie wzbudził pokaz napełniania balonu. Chętnych do skorzystania z lotu balonem było bardzo wielu.

Piknik był niepowtarzalną okazją, aby skosztować wykwintnych lokalnych tradycyjnych potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich Swojskie Babki z Kosewa i Podbielani z Podbiela, a także przez Klub Senior+ i Stowarzyszenie Mieszkańców
i Miłośników Ziemi Lubotyńskiej. Nasze lokalne organizację pielęgnują kulinarne dziedzictwo regionu, starając się zachować smaki i tradycje naszych przodków. W czasie poczęstunku można było posmakować prawdziwych perełek naszej kuchni, które zostały przygotowane
z miłością i starannością, przy jednoczesnym zachowaniu zasad „zero marnowania”. Na  zakończenie odbyła się dyskoteka z możliwości oglądania gwiazd przez teleskop.

Mamy nadzieję, że ten piknik stanie się inspiracją dla codziennych działań na rzecz ochrony środowiska.