Aktualności gminneOchrona środowiska

Wysoko w rankingu gmin Programu „Czyste Powietrze”

Mamy 171 miejsce w rocznym rankingu gmin w programie „Czyste Powietrze”. Właśnie opublikowano roczny ranking gmin w programie „Czyste Powietrze”, przygotowany przez Polski Alarm Smogowy we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

O pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych. W okresie 01.04.2021 r. – 31.03.2022 r. 625 samorządów, a wśród nich nasza gmina zyska dodatkowe fundusze na promocję wymiany „kopciuchów” i termomodernizacji domów.

Pozycja naszej gminy w zestawieniu świadczy o dużym zaangażowaniu lokalnych władz w walkę o poprawę jakości powietrza w „małych ojczyznach”, a tym samym w całej Polsce.

Jedną z trzech przyjętych w 2021 r. tzw. zachęt dla gmin uczestniczących w programie „Czyste Powietrze” było przeznaczenie 16 mln zł do rozdysponowania pomiędzy samorządy, które najskuteczniej zmotywują swoich mieszkańców do poprawy efektywności energetycznej domów poprzez wymianę przestarzałych kotłów spalających węgiel i inne paliwa stałe na ekologiczne źródła ciepła oraz kompleksowe ocieplenie budynków jednorodzinnych – z wykorzystaniem dotacji z programu „Czyste Powietrze”.