Aktualności gminneOchotnicza Straż Pożarna

Strażak to zawód fascynujący, jednak bardzo trudny i wymagający

Przekonali się o tym członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej ze Starego Lubotynia, którzy w sobotę 24 września, udali się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej. Młodzieżówką podczas wycieczki opiekowały się druhny Monika Stawierej i Magda Gumowska oraz pani Małgorzata Tyszka.
Na miejscu funkcjonariusze PSP opowiedzieli na czym polega ich praca, zaprezentowali wozy strażackie i wyjaśnili, czym różnią się one między sobą. Młodzi strażacy dowiedzieli się, którymi pojazdami strażacy wyjeżdżają do wypadków, a jakimi gaszą pożary. Funkcjonariusze zaprezentowali również wyposażenie pojazdów oraz niezbędne do pracy urządzenia, które są wykorzystywane podczas m.in. wypadków. Młodzież dowiedziała się również, jak strażacy spędzają wolny czas, kiedy są na służbie, jak przygotowują się do akcji. Dzieciom szczególnie podobał się zjazd po rurze, kiedy rozpoczyna się alarm.
Młodzi druhowie dowiedzieli się także, w jakich sytuacjach wzywa się Straż Pożarną oraz, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych lub ratowania zwierząt. Wysłuchali opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo-gaśniczych. Niebywałą atrakcją była możliwość przymierzenia strażackiego stroju oraz wejście do wozu bojowego.
Po takiej wycieczce wszyscy uczestnicy zgodnie przyznali, że ten zawód bardzo im się podoba, a niejedno dziecko w przyszłości chciałoby pracować w Straży. To spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci.