Niecodzienna lekcja historii
W późne sobotnie popołudnie 19 listopada mieliśmy okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu. Spektakl „Do hymnu powstań” przygotowany przez Fundację Kreatorzy Marzeń z Ostrowi Mazowieckiej, przybliża postać Józefa Wybickiego – ustanowionego przez Sejm i Senat RP jednym z patronów roku 2022. Jak dowiadujemy się z fabuły spektaklu Wybicki, to nie tylko autor jednego przeboju – naszego hymnu, ale doświadczony polityk zatroskany o przyszłość Polski i Polaków. Większość z nas o Wybickim wie niewiele – znamy jego imię i nazwisko i na tym kończy się wiedza przeciętnego Polaka. Tymczasem zmarły 200 lat temu autor hymnu życie spędził bardzo pracowicie: był prawnikiem, pisarzem, posłem na sejm, wolnomularzem (masonem), uczestnikiem konfederacji barskiej i targowickiej, insurekcji kościuszkowskiej oraz wojen napoleońskich, współtwórcą Legionów Polskich we Włoszech, Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, senatorem, prezesem Sądu Najwyższego, właścicielem majątku ziemskiego, mężem i ojcem trójki dzieci.
„Do hymnu powstań” w reżyserii Dominiki Potomskiej-Pecury to historia grupy teatralnej przygotowującej widowisko historyczne na podstawie fragmentów utworów Józefa Wybickiego. Inscenizację sztuki „Zygmunt August” zakłócają problemy bardzo współczesne – niemożność pogodzenia pracy zespołu z wymaganiami dyrektora domagającego się promowania odzieży i gadżetów patriotycznych oraz wizyta młodzieży z ONN (Organizacji Nastoletnich Nacjonalistów). Inscenizacja kolejnych utworów podgrzewa emocje i wtedy – za sprawą magii teatru – do akcji wkracza sam autor wystawianych dramatów. Dzięki tej magii dwustusiedemdziesięciopięcioletni Wybicki włącza się w dyskusje na temat pojmowania i okazywania patriotyzmu.
Spektakl trwa ok. 2 godzin, ale czas upływa na nim bardzo szybko. Przypomina o tym, czym jest patriotyzm i dlaczego jest taki ważny, zarówno w czasie wojny, jak i w czasie pokoju. Warto o tym pamiętać.
Po spektaklu Wójt Ireneusz Gumkowski złożył podziękowania dla całego zespołu za przygotowanie tak wspaniałego widowiska, jednocześni przypomniał, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze i trzeba ją pielęgnować.