Aktualności oświatowe

Mobilne Laboratoria Przyszłości

18 stycznia 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II – Papieża Polaka w Starym Lubotyniu odbyły się warsztaty edukacyjne w ramach projektu Mobilne Laboratoria Przyszłości.

Uczniowie klas IV i V pod opieką p. Krzysztofa Młynarczyka i p. Olgi Zakrzewskiej wzięli udział w lekcjach pokazowych i warsztatach, które stworzyły przestrzeń do zabawy i eksperymentów, do kreatywnego myślenia i szukania konstruktywnych rozwiązań. Uczyły pracy zespołowej i odkrywania szkolnych supermocy, czyli naturalnych predyspozycji i talentów uczniów.

Zajęcia pokazowe dotyczyły dwóch bloków tematycznych:

DRUK 3D– wprowadzenie w świat druku 3D. Uczniowie zapoznali się z budową drukarki, własnościami wydruków oraz typami materiałów, z których można drukować. Ponadto w ramach ćwiczenia tworzyli swoje modele do druku oraz samodzielnie je drukowali. Dowiedzieli się, że druk 3D można wykorzystywać w wielu dziedzinach życia, np. druki domów, jedzenia.

JAK WIDZI KOMPUTER? – wprowadzenie w świat rozpoznawania obrazu na przykładzie prostego programu do rozpoznawania gestów. Uczniowie zapoznali się z zagadnieniami związanymi z rozpoznawaniem obrazów oraz zasadami wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej. Zagrali również w grę sterowaną tylko i wyłącznie gestami. Ćwiczenie to stanowiło wprowadzenie w świat tzw. „Sztucznej Inteligencji”.

Warsztaty rozbudziły we wszystkich zainteresowania nowoczesnymi technologiami i na pewno przyczynią się do aktywnego i kreatywnego wykorzystania w szkole sprzętu objętego programem.

Zajęcia warsztatowe prowadziły edukatorki z Mobilnego Laboratorium Przyszłości.