100 rocznica odzyskania niepodległości

Aktualnosci gminne Aktualnosci oswiatowe

100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, to najważniejsze święto państwowe, które było dane  czcić współczesnym pokoleniom. 100 lat temu, po 123 latach niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i ogromnym wysiłkiem Polaków, nasz kraj odzyskał wolność. 

 Jest to dzień szczególny, przypominający nam nie tylko radość z odzyskania wolności, ale też prawdę o tym, że wolność nie jest czymś trwałym, danym raz na zawsze.

8 listopada w Gimnazjum w Starym Lubotyniu odbyła się gminna akademia upamiętniająca  to  historyczne  wydarzenie. Uroczystość miała niezwykle podniosły charakter. Rozpoczęła się  od wprowadzenia sztandarów  szkół oraz odśpiewaniem hymnu państwowego.  Następnie dyrektor gimnazjum – Pani Dorota Kocielska przywitała niecodziennych i dostojnych  gości, którzy  swoją obecnością uświetnili uroczystość.

Zaszczycili nas: Wójt Gminy Stary Lubotyń wraz z  radnymi i pracownikami urzędu, Proboszcz miejscowej parafii, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Radna Powiatu Ostrowskiego, Kombatant z Gminy Stary Lubotyń, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej, Dyrektor Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ostrołęce , Prezes Oddziału  Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Starym Lubotyniu, Komendant Gminnego ZOSP w Starym Lubotyniu, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej wraz z pracownikami, Komendant WKU w Wyszkowie, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Starym Lubotyniu, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Starym Lubotyniu, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sulęcinie, Chór „DOMINANTA” , Rada Rodziców Gimnazjum w Starym Lubotyniu oraz młodzież gimnazjum i szkoły podstawowej.  

Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie Wójta Gminy Stary Lubotyń – Pana Ireneusza Gumkowskiego, które stanowiło wspaniałą „lekcją historii” dla uczestników uroczystości. Wzruszający moment to wręczenie przez Wójta Gminy Stary Lubotyń, jedynemu żyjącemu kombatantowi upominku oraz pamiątkowej statuetki i kwiatów, a także uczczenie minutą ciszy pamięci 17 zmarłych kombatantów, którzy w minionych latach uczestniczyli w naszych gminnych, patriotycznych uroczystościach.

Następnie uczestnicy uroczystości z uwagą i w skupieniu wysłuchali pięknego montażu słowno – muzycznego  w wykonaniu młodzieży gimnazjum oraz chóru „Dominanta”. Należy podkreślić, że artyści wykazali się wielkim profesjonalizmem. Rocznica odzyskania niepodległości to radosne świętowanie. Zatem i zakończenie uroczystości było radosne. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, występ Zespołu Tańca Ludowego „Ostrołęka”, wypuszczenie w górę biało – czerwonych balonów „DLA POLSKI” oraz wspólne odśpiewanie Roty były dopełnieniem jedynego w swoim rodzaju wydarzenia. Uczestnicy uroczystości, owacjami na stojąco, nagrodzili występy artystów. Scenografia w wykonaniu ks. Janusza Dworakowskiego i Pani Bożeny Wagner stanowiła piękne tło podkreślając wymowę części artystycznej pod kierunkiem Pani Anety Dzieniszewskiej, Pani Elżbiety Jastrzębskiej, Pana Adama Sagało.

Gminną uroczystość z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości zakończyli Wójt Gminy Stary Lubotyń Pan Ireneusz Gumkowski oraz Dyrektor Gimnazjum Pani Dorota Kocielska. Wszystkim uczestnikom uroczystości złożyli życzenia oraz podziękowali za przybycie.

Szczególne słowa podziękowania popłynęły od Dyrektora Gimnazjum Pani Doroty Kocielskiej skierowane do Wójta Gminy Stary Lubotyń za współorganizację uroczystości, do chóru „Dominanta” oraz młodzieży za piękny występ artystyczny oraz do nauczycieli i rodziców, którzy pomogli zorganizować obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Gminie Stary Lubotyń.