Manewry OSP

Ochotnicza Straz Pozarna

23 września br. o godzinie 10:00 na drodze Rząśnik – Głębocz Wielki doszło do przewrócenia się drzewa na jadący samochód osobowy. W tył pojazdu uderzył  kolejny samochód osobowy. Wewnątrz pojazdów znajdują się zakleszczeni kierowcy.

Do  akcji ratowniczej zadysponowane zostały  jednostki OSP Szumowo, OSP Ostrożne i OSP Stary Lubotyń

Wskutek zdarzenia 4 osoby zostały zakleszczone w pojazdach. Strażacy przy pomocy dostępnych narzędzi pneumatycznych i hydraulicznych uwolnili osoby poszkodowane oraz udzielili im pierwszej pomocy przedmedycznej.                                       

Dzięki kompleksowemu wyposażeniu jednostek w sprzęt hydrauliczny i pneumatyczny oraz wyszkoleniu strażaków ochotników działania przebiegły bardzo sprawnie.

 W akcji ratowniczej udział wzięły jednostki OSP Szumowo, OSP Ostrożne i OSP Stary Lubotyń należące do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Wypadek przyczynił się do powstania pożaru lasu. Ogień szybko rozprzestrzenił się na okolicznym terenie, zajął kompleks leśny rozciągający się na obszarze gminy Szumowo
i Stary Lubotyń. Strażacy okrążyli teren pożaru i podali prądy gaśnicze, który szybo został opanowany. W gaszeniu pożaru uczestniczyło jeden zastęp PSP Zambrów, dziewięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Szumowo oraz dziewięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Stary Lubotyń.

Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń pod kryptonimem „Pogranicze 2018”, w których uczestniczyli strażacy ochotnicy z gmin Szumowo i Stary Lubotyń.

Celem ćwiczenia było:

  • doskonalenie i sprawdzenie możliwości współpracy jednostek PSP i OSP podczas pożaru kompleksu leśnego na pograniczu gmin, powiatów oraz województw,
  • doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym,
  • doskonalenie umiejętności obsługi zestawów narzędzi hydraulicznych
    i pneumatycznych podczas wypadków drogowych,

Podsumowania ćwiczenia dokonali Komendant Powiatowy PSP w Zambrowie bryg. Maciej Krajewski oraz Zastępca Komendanta PSP w Ostrowi Maz. bryg. Leszek Falbowski, którzy stwierdzili, że zasadnicze cele ćwiczenia zostały osiągnięte w stopniu dobrym.

Wójt Gminy Stary Lubotyń Ireneusz Gumkowski podziękował strażakom ochotnikom za zaangażowanie i trud włożony zarówno w trakcie ćwiczeń jak również za całoroczną ich działalność.

Tradycyjnie, po zakończeniu akcji  druhowie regenerowali siły przy strażackiej grochówce.