Poszukiwania martwych dzików na terenie gminy

Rolnictwo

Na mapie Polski przybywa miejsc, gdzie znajdowane są padłe dziki zarażone wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń. W minionym tygodniu taki przypadek stwierdzono w sąsiedniej Gminie Śniadowo. Padły dzik, u którego wykryto ASF zginął w wypadku. Na drogę wyszły trzy dziki, dwa z nich nie przeżyły zderzenia z samochodem. Profilaktycznie od zwierząt pobrano próbki – badanie wykazało u jednego z nich ASF.

W związku z tą sytuacją Główny Lekarz Weterynarii w dniu 16 marca polecił przeprowadzenie w terminie do 18 marca br., intensywnej akcji poszukiwania padłych dzików na terenie gmin sąsiadujących. Na terenie województwa mazowieckiego są to gminy: Czerwin, Troszyn i Stary Lubotyń.

Ostrowski Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego na posiedzeniu w dniu 16 marca 2018 roku podjął decyzję o rozpoczęciu w dniu 17.03.2018 r. (sobota) o godz. 8.00 poszukiwań martwych zwierząt na terenie gminy Stary Lubotyń. W akcji przeszukiwania gminy wzięło udział 123 osoby w tym: Inspekcja Weterynaryjna, Policja, Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, Koła Łowieckie  „Trop”, „Jenot” i „Słonka”, pracownicy Urzędu Gminy oraz strażacy OSP z terenu gminy Stary Lubotyń.

Należy zaznaczyć, że ASF nie jest groźny dla ludzi, ale dla świń bardzo, bo niemal w stu procentach prowadzi do ich śmierci. Zarówno w przypadku świń hodowlanych jak i dzików. Dobra wiadomość na tę chwilę jest taka, że w wyniku poszukiwań nie ujawniono, żadnego padłego zwierzęcia.

Wójt Gminy Stary Lubotyń składa serdeczne podziękowania wszystkim służbom zaangażowanym w akcję, za sprawne przeprowadzenie przeszukiwań, a w szczególności strażakom z jednostek OSP, którzy stanowili najliczniejsza grupę poszukiwawczą.